Fiat 126p & The Market

Fiat126p&TheMarket_julitawozny.com_9.03.2015It’s 9 p.m. I’m hungry, sleepy, and halfway through putting the kids to bed. One in bed, one more to go (the little fellow). I learned that the only way he’ll fall asleep & sleep the whole night through, is when i keep him close to me in our bed. I dress my pj’s and lay comfortably with my baby & man, and play some movie (we watched a lot of them lately, speaking of which, “The Mentalist” is finished! We loved that series!). It’s suppose to keep me awake, but by the end of the day i get so tired, i manage to see around 15 first minutes. I don’t even notice when i drift away…!
So I leave you now, typing this from my bed. Still Hungry, Still sleepy, and still all dressed up.

Jest godzina 21:00. Jestem głodna, senna i w połowie drogi do położenia dzieci spać. Jeden już w łóżku, drugi nadal wojuje (o dziwo ten młodszy). Nauczyłam się, że jedynym sposobem na to, by zapadł w sen i to taki trwający całą noc, jest położenie go blisko siebie w naszym łóżku. Zakładam więc piżamę, kładę się wygodnie z moim brzdącem i mężczyzną, i włączamy film (ostatnio obejrzeliśmy ich sporo, a propos czego, skończył się nasz ulubiony serial “Mentalista”…). Ma on trzymać mnie w stanie czuwania, ale pod koniec dnia jestem już tak zmęczona, że udaje mi się obejrzeć ok. pierwszych 15. minut, Nawet nie zauważam, kiedy odlatuję…! Tak więc żegnam się z Wami na dziś, pisząc to z mojego łóżka. Nadal głodna, nadal senna i nadal w moim dziennym stroju.

Fiat126p&TheMarket_julitawozny.com_9.03.2015_3 Fiat126p&TheMarket_julitawozny.com_9.03.2015_4LEATHER JACKET | SKÓRZANA KURTKA – ZARA
SKIRT & SWEATER | SPÓDNICZKA & SWETER – H&M
ANKLE BOOTS | BOTKI – STEVE MADDEN
SCARF | SZALIK – ARMANI EMPORIO
TIGHT | RAJSTOPY – CALZEDONIA

Fiat126p&TheMarket_julitawozny.com_9.03.2015_2

‘Til next time,

2 thoughts on “Fiat 126p & The Market

 1. Looks like you are enjoying a bit of sun Julita. Getting hot here. 25C today !
  Oh, to be a mum, permanently tired. Liam is fine. He has put on 2 kilos and luckily Toni is getting 5 hours sleep at night.
  Take care my friend ❤

 2. There were some beautiful days up here, but not as sunny and warm as in Spain.
  I very happy to hear Liam and Toni are good! 🙂 A good night rest is the best thing for a mommy! I’m very lucky with this little one – he usually lets me sleep the whole night! But of course then in the day, he’s away aaaaall the time ;).
  And how are you? I visited your blog some time ago, and wanted to comment but something went wrong and I couldn’t…:( I’ll try again as soon as I get a free moment. Right now I have to run to my baby again… 😉
  Big hug to you my friend!

Speak your mind.

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s