Supper In Goliath, Bautzen

SupperInBautzen_julitawozny.com_23.11.2014_2.jpgThere are several things that my life partner is specially good at, and one of them is choosing restaurants. With years I learned that it is better to trust him on this one. So when we were in Bautzen, got hungry and wanted to rest our tired legs, we visited Goliath – a bar & restaurant with unique & very tasty food. Just to see these photos, makes me recall the exact taste of the meals we ordered, and gets me in the mood for eating! But if that wasn’t enough, also the waitress was very polite and responded kindly to every one of our requests.

Istnieje kilka rzeczy, w których mój partner jest szczególnie dobry. Jedną z nich jest wybieranie restauracji. Z upływem lat nauczyłam się bezgranicznie mu ufać w tej kwestii. Zatem podczas naszego pobytu w Bautzen, w porze, gdy brzuchy zaczęły burczeć a nogi boleć, zatrzymaliśmy się w barze/restauracji o nazwie Goliath, która serwuje oryginalne i pyszne jedzenie. Na podstawie samych zdjęć, doskonale odtwarzam smak zamówionych potraw i robię się w mig głodna! Gdyby tego było mało, również obsługujący nas kelner był bardzo uprzejmy i z pozytywnym nastawieniem odpowiadał na wszystkie nasze prośby. 

SupperInBautzen_julitawozny.com_23.11.2014_4.jpgSupperInBautzen_julitawozny.com_23.11.2014_3SupperInBautzen_julitawozny.com_23.11.2014_5.jpgThe quite warm evening and candle-light created a romantic mood that made it seem almost like one of those date-nights. Except our boy was right there, entertaining us with his silly dances. They’re one of the sweetest things in the world!

Całkiem ciepły wieczór i blask świec stworzyły romantyczny nastrój, który powodował, że czuliśmy się niemal jak na randce. Z tym, że nasz chłopiec był tam z nami i zabawiał nas swoimi śmiesznymi ruchami tanecznymi. To jeden z najcudowniejszych widoków na świecie!

SupperInBautzen_julitawozny.com_23.11.2014_1.jpg

SupperInBautzen_julitawozny.com_23.11.2014_6.jpg

Stay strong for the up-coming week!

‘Til nest time,

Advertisements

2 thoughts on “Supper In Goliath, Bautzen

Speak your mind.

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s