It’s All About Chocolate

It'sAllAboutChocolate_julitawozny.com_17.11.2014_1When I first arrived to Bruges, I had no idea about the place, either that I’ll find there amazing chocolate. This discovery didn’t happen by accident though. I got to know about the Choco-Story & The Chocolate Line thanks to the wonderful owners of  Walwyck Hotel. The Chocolate Line is a little shop where you can find all kinds of goods made from chocolate in flavors you never heard of before. If it weren’t for the not so cheap prices, I believe this place would be my paradise!

Gdy zjawiłam się w Brugii, nic nie wiedziałam na temat tego miejsca, łącznie z faktem, że można w niej znaleźć niezapomnianą czekoladę. To odkrycie nie przyszło jednak przypadkowo, a przy pomocy wspaniałych właścicieli hotelu Walwyck. To oni poinformowali mnie o istnieniu Choco-Story, czyli muzeum czekolady, a co ważniejsze o tym, gdzie można znaleźć najlepszą czekoladę, czyli The Chocolate Line. Są tam nietypowe wyroby z czekolady oraz milion jej wariancji w przeróżnych smakach. Gdyby nie nieco wysokie ceny, pewnie czułabym się tam jak w raju!

It'sAllAboutChocolate_julitawozny.com_17.11.2014_3It'sAllAboutChocolate_julitawozny.com_16.11.2014_2It'sAllAboutChocolate_julitawozny.com_17.11.2014_4

 

‘Til next time,

 

Advertisements

7 thoughts on “It’s All About Chocolate

Speak your mind.

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s