What I Wore

Hope you’re all having a great day. Here in Tarragona, it’s pure summer. The temperature may be bearable but the humidity makes it seem tropic! I’m longing for some fresh breeze…!

Taking you back to another hot day from this summer, I’d like to share with you what I wore in the wedding of my friend.

Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień moja Wam przyjemnie. Tutaj, w Tarragonie trwa czyste lato. Temperatury może są i znośne, ale wilgotność powietrza tworzy wrażenie tropików. Marzę o chłodnym powiewie powietrza!

Przenosząc się w czasie do innego upalnego dnia tego lata, chcę podzielić się z Wami ubiorem, na jaki się zdecydowałam w dniu ślubu mojej przyjaciółki. 

WhatIWore_julitawozny.com_28.08.2014_2

There are many superstitiousness when it comes to weddings, and one of them says you shouldn’t wear black. However I believe you can never go wrong with a little black dress. Also I don’t think my clothing could have anything to do with the success of my friend’s marriage…

Istnieje wiele przesądów na temat tego, co powinno i czego nie powinno założyć się na ślub, z czego jeden zabrania pojawienia się w czerni. Moim zdaniem nigdy nie można się pomylić wybierając małą czarną. Ponadto nie wierzę, by mój ubiór mógł mieć jakikolwiek wpływ na szczęście małżeńskie młodej pary…

WhatIWore_julitawozny.com_28.08.2014

dress/sukienkaZara | heels/szpilki Zara | strapless bra/stanik bez ramiączekH&M | blazer/marynarkaMango

So after many countries & days of searching for an appropriate and nice outfit, I finally decided to go in a dress I found on sale in Zara. It just seemed perfect from the start, and went more than well with a blazer I bought last year in Mango. As for the heels, I couldn’t be more happy with the sexiness and comfort they bring.

Zatem po przemierzeniu wielu krajów i wielu dni poszukiwań stosownego i ładnego ubioru, ostatecznie zdecydowałam się założyć sukienkę, znalezioną na wyprzedaży w Zarze. Od początku wydawała się idealna, a w dodatku pasowała do żakietu zakupionego w zeszłym roku w Mango. Zaś co do szpilek, nie mogłabym prosić o bardziej seksowne i zarazem wygodne buty. Słowem, strzał w dziesiątkę!

WHatIWore_julitawozny.com_28.08.2014_3

Stay inspired & ’til next time,

Advertisements

One thought on “What I Wore

Speak your mind.

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s