Adéu Palmeres!

Traveling back and forth from Catalonia to Poland isn’t easy. I find more inspiration in the place I still don’t know than in my hometown, which I guess is something rather natural. However, this makes me not only want to make as many photos as possible while I’m there, but primarily to enjoy the stay. That’s why each time I go to Tarragona, I end up gathering material for the blog in the last days or literally last day I’m there. With all the packing, shopping and cleaning-up that need to be done before leaving, it’s a crazy ride…

Podróżowanie z miejsca na miejsce nie jest łatwe. Zdecydowanie bardziej inspiruje mnie miejsce, które nadal jest mi nieznane niż moje rodowite miasto, co pewnie jest czymś zupełnie zrozumiałym. Ma to jednak wpływ na to, że podczas mojego pobytu w Katalonii, nie tylko chcę zebrać jak najwięcej materiału na mój blog, ale przede wszystkim nacieszyć się tym miejscem. Dlatego za każdym razem gdy jestem w Tarragonie, zdjęcia robię na ostatnią chwilę, co w połączeniu z pakowaniem, zakupami i sprzątaniem staje się istnym szaleństwem…!

foto 1

At the moment I’m back in Poland enjoying warmer weather than in Southern Europe. Maybe besides today. And yesterday. And the day before. Ok ok, but when I arrived it was hot! Really. And every day that  I’m here, I’m thinking about putting all those pretty photos up on my blog, but I just keep delaying it… I guess the moment just must come naturally. And here it is. And here I am. Hello everybody! How have you been?

W tym momencie jestem z powrotem w Polsce i cieszę się cieplejszą niż w południowej Europie pogodą. Może w wyjątkiem dnia dzisiejszego. I wczorajszego. I przedwczorajszego… No dobrze, ale słowo daję, że gdy przyjechałam było tu zdecydowanie goręcej! I każdego dnia zbierałam się w sobie, by podzielić się z Wami, tym co udało mi się w Katalonii uchwycić, ale z jakiegoś powodu ciągle to odkładam… Ostateczna decyzja chyba musi przyjść sama. I tak jest. I tak ja tutaj jestem. Cześć wszystkim! Co u Was słychać?

Advertisements

3 thoughts on “Adéu Palmeres!

Speak your mind.

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s