Keep Your Cool

71d8c5491a9d9fbc9a624836f9b02c56Bags, shoes, designers, brands… I realize all this may be overwhelming. Perhaps it should be. I won’t deny that we should look good every day, as well as I won’t claim that you must wear designer clothes in order to look attractive. Surprise, style is not about money. It’s about taste. If you don’t have that special touch, you can learn it. You can make your own clothes (no matter how untalented you are at this point, trust me, if you’d have to build your own wardrobe, you would), and you can buy a great outfit only in a second-hand shop (some will kill me to say this). I must admit, that quality in most cases has a price. I love fashion. I’m softly dreaming on several designer pieces. But my life goal is not to buy and gather. If I were asked, whether I’d like to get a Chanel bag or a trip to a far away place I haven’t visited before, I’d pack my 30 $  bags. It isn’t easy to keep your cool when you see many beautiful outfits, created with the usage of expensive clothes. It isn’t easy to not want a Michael Kors bag (which by the way, I don’t find very special) when you see it in basically every fashion blog you visit. It’s like with a song that runs on and on in the radio. At first you may not like it, it may even bother you, but the more times you hear it, the more you start appreciating it, to the point that you sing along and dance to its beat. It’s difficult to keep on knowing what it is YOU like and want, not what the world desires. But you have to know. You have to keep your cool. Otherwise you’ll get lost and probably end up unhappy, running for something you never really desired.

This life we were gifted is not about material things. Sure we need money to survive. But not all of us need to wear Michael Kors bags, Marc Jacobs boyfriend watches and high-waisted Levi’s shorts. Not all of us need to own NB shoes, Converse sneakers, and Jimmy Choo heels. If you spend money, think about the product you’re buying, not its’ brand and popularity, and always put your personal taste before trends. Look good, but do not focus your life on it. Fashion is just a very small part of our world’s gifts. There is a lot to discover beyond it.

Torebki, buty , projektanci, marki … Zdaję sobie sprawę, że to wszystko może być przytłaczające . Może nawet powinno być. Nie przeczę , że należy wyglądać dobrze na co dzień, tak samo jak nie twierdzę, że aby wyglądać atrakcyjnie, trzeba nosić markowe ubrania. Styl nie wynika z posiadanych pieniędzy, a dobrego smaku . Jeśli nie charakteryzuje cię wyczucie stylu, to możesz się go nadal nauczyć. Możesz tworzyć własne ubrania (nie ważne jakim beztalenciem jesteś w tym momencie, uwierz mi , jeśli będziesz musiał szyć własne ubrania, to się tego nauczysz) i można kupić wspaniały strój tylko w sklepie z odzieżą z drugiej ręki (niektórzy za to stwierdzenie mnie znińczują) . Muszę przyznać, że w większości przypadków jakość ma swoją cenę . Uwielbiam modę i sama cichutko marzę o kilku designerskich produktach. Jednak kupowanie i gromadzenie nie jest celem mojego życia. Gdyby zapytano mnie o to, co bym wolała otrzymać w prezencie, torebkę Chanel czy podróż do dalekiego miejsca do tej pory mi nieznanego, to spakowałabym swoje torby. Niełatwo zachować zdrowy rozsądek, gdy nasze oczy są bombardowane pięknymi stylizacjami, utworzonymi z drogich ubrań. Niełatwo oprzeć się chęci posiadania torebki od Michael Kors (które nawiasem mówiąc, nie uważam za szczególnie atrakcyjne), gdy widzisz je w zasadzie na każdym blogu modowym. To jak z piosenką , którą w kółko promuje radio. Na początku może ci się nie podobać, a nawet drażnić, ale im więcej razy wbija ci się ją do uszu, tym bardziej zaczynasz ją doceniać, do tego stopnia, że śpiewasz jej tekst i tańczyć do jej rytmu. Trudno wiedzieć, czego się pragnie i co się lubi . Ale musisz wiedzieć. Musisz zachować trzeźwość umysłu w świecie nieustannej reklamy. W przeciwnym razie prędzej czy później poczujesz się zagubiony i nieszczęśliwy, goniąc za czymś, czego tak naprawdę nie chcesz.

W tym świecie, którym zostaliśmy obdarowani, nie chodzi o rzeczy materialne. Prawdą jest, że do życia potrzebujemy pieniędzy. Ale nie wszyscy muszą nosić torebkę od Michael Korsa, zegarek od Marca Jacobsa i szortów marki Levi’s o podwyższonej talii. Nie wszyscy muszą posiadać trampki Converse i szpilki od Jimmiego Choo. Gdy wydajesz pieniądze, kieruj się samym produktem, jaki kupujesz, nie zaś jego marką i popularnością, i zawsze stawiaj swój osobisty gust nad trendy. Wyglądaj dobrze, ale nie koncentruj na tym swojego życia. Moda to tylko bardzo mała część uroków naszego świata. Jest poza nią wiele do odkrycia.

 

563013a6985e4ed166a0a64e32c9c72b

 

Keep cool & ’til next time,

 

 

 

Advertisements

2 thoughts on “Keep Your Cool

Speak your mind.

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s