Pink Spring

PinkSpring_julitawozny.com_05.03.2014_1FAIR + true Fair Trade Vegan Cocoon Coat/Płaszcz – find it here

We, girls, starting from our first days of life, were dressed up in pink, because pink is strongly connected to delicacy and sweetness. The overdose of pink in your childhood years (intensified by toys, since whatever is designed for a girl should contain pink…), could successfully help develop a negative attitude to something so simple as a color. In some cases, women wish to still be children, or better said, long to keep their girly sweetness, which shows itself in their style and make-up. As you surely noticed, my styling philosophy is based on balance. And today I’d like to show you my idea of color harmony with few Sprig outfits.

My, dziewczyny, odkąd się rodzimy, jesteśmy ubierane od stóp do głów na różowo, ponieważ kolor ten kojarzy się z delikatnością i słodyczą. Nadmiar różu w dzieciństwie (wzmacniany różowymi zabawkami, zgodnie z zasadą, że wszystko co jest projektowane dla płci żeńskiej, winno zawierać w sobie róż…) może przyczynić się do wstrętu do tak prostej rzeczy jak kolor. W innych przypadkach, może on mieć swoje reperkusje w nadmiernym jego stosowaniu, co z kolei może wynikać z trudności w pogodzeniu się upływem czasu i pryśnięciem marzenia o byciu księżniczką. Jak zapewne zauważyliście, moja modowa filozofia opiera się przede wszystkim na zasadzie równowagi i dziś chciałabym Wam przedstawić kilka pomysłów na to, jak z autentycznym wdziękiem wprowadzić róż do ubioru. 

PinkSpring_julitawozny.com_05.03.2014_2

CASADEI PLATFORM PUMPS/szpilki – find them HERE

A very simple outfit. The base is built with baggy jeans and a loose shirt, which alone create a very raw, boyish look. Sexy waves, high pink heels, a showing crop top & elegant bag are the touch of femininity. It all adds up to a comfortable yet girly everyday look.

Bardzo prosta stylizacja. Podstawę tworzą szerokie jeansy i luźna koszula, które osobno tworzą bardzo surowy, męski strój. Seksowne fale, wysokie, różowe szpilki, widoczny krótki top w stylu gorsetu oraz elegancka torebka, dodają kobiecości i lekkości. Wszystko razem tworzy wygodny, aczkolwiek dziewczęcy wygląd.

PinkSpring_julitawozny.com_05.03.2014_3

Replay skinny jeans – find them here

Something for the teens. / Coś dla nastolatek.

Enjoy the evening & ’til next time,

Advertisements

Speak your mind.

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s