Timeless Pattern

b6c4b8c8fac7fcc5cd0151c1983c5b45

There are several clothes that will never go out of fashion, like the trench coat, a pair of well fitted jeans, black heels, a white shirt and more. When it comes to patterns and colors, they tend to change nearly every season. However some always look fresh and on time. Like white, like black, like stripes. Stripes have always been my favorite pattern, and I’m almost sure that will never change. They remind me of summer, but in a more subtle way than flowery patterns do. They’re versatile, and match many things, allowing me to create a simple, modern outfit or something more unique and fancy. In addition they look good with several other patterns, like for example zebra/leopard/flower print. So if you’re willing to spend more money to get better quality, I say, invest in a gold old striped top!

Istnieje kilka ubrań, które nigdy nie wyjdą z mody, jak na przykład trencz, dobrze skrojone jeansy, czarne szpilki czy biała  koszula. Jeśli zaś chodzi o wzory i kolory, to zmieniają się one każdego sezonu. Są jednak takie, które zawsze wyglądają świeżo i na czasie. Jak biel, jak czerń i jak paski. Paski zawsze były moim ulubionym wzorem i jestem niemal pewna, że to się nigdy nie zmieni. Przypominają mi o lecie, ale w bardziej subtelny sposób niż to czynią wzory kwiatowe. Są uniwersalne i pasują do wielu rzeczy, pozwalając mi tworzyć zestawy tak proste i nowoczesne, jak i bardziej wyszukane i eleganckie. W dodatku świetnie współgrają z innymi wzorami jak zebra/panterka/kwiaty i wiele innych. Zatem jeśli jesteś skłonna wydać więcej pieniędzy na rzecz lepszej jakości, to warto pomyśleć o starej, dobrej koszulce w paski.

a0ce05bbbf78435fb9902548f28bc0deimages via Pinterest 42a7fe0d14b8c0c7f069780243328586nautical6c143d3b7e6cfc98a1aeed2e6126f01ec

Good night & see you soon,

Advertisements

One thought on “Timeless Pattern

Speak your mind.

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s