Nike Air Max

12058b94667d80d81080029eedc336e4Lately I’ve been considering buying ultra comfy shoes to help me walk my dose of daily km. Ever since I was a little girl, I loved to walk, and I still choose going on foot if my destination is manageable to reach without a car. This is not only good for the environment, but also for my health, and happiness, because a tour around the city on a sunny time gives me a lot of energy for the rest of the day.

Going back to the shoes topic, I have owned several Nike’s in my life, and know they are indeed good-looking and undoubtably comfortable, and right now I would be wearing my last purchased classic pair in white leather, if they wouldn’t have mysteriously vanished. I don’t have a sister who could have borrowed them without asking, neither do I suspect my man to have taken them for a secret drag queen life (if that were the case, he’d take high heels, right?). My guess is, I left them somewhere during one of my travels. And now they’re gone. So long, au revoir, arrivederci!… The only thing left for me, is to buy a new pair. Will I? Should I? Could I? I don’t know. I’m still thinking about it. But if I do, it will be one of the Nike Air Max model’s. They look nice, and from what I heard, they’re most comfortable.

Rozważałam ostatnio zakup wygodnych butów, które pomogłyby mi przemierzać moją codzienną dawkę km. Już jako mała dziewczynka uwielbiałam spacerować i nadal wybieram marsz zamiast samochodu, jeśli tylko dany dystans da się pokonać na piechotę. To nie tylko dobre dla środowiska, ale i dla mojego zdrowia oraz poczucia szczęścia, ponieważ piesza wycieczka po mieście w słoneczny dzień, daje mi energię i siłę do działania.

Wracając do tematu butów, miałam w swoim posiadaniu kilka par Nike, więc z doświadczenia wiem, że są ładne i wygodne, i w tej chwili nosiłabym moje ostatnie zakupione klasyczne tenisówki, gdyby w enigmatyczny sposób nie wyparowały. Nie mam siostry, która mogłaby je pożyczyć bez pytania. Nie podejrzewam również mojego partnera o wzięcie ich na rzecz sekretnego życia drag queen (gdyby takie miał, zniknęłyby mi raczej szpilki, prawda?). Podejrzewam, że zostawiłam je gdzieś podczas jednej z moich podróży. I ślad po nich zaginął na wieki wieków. Pa pa, au revoir, arrivederci!… Jedyne co mi więc pozostaje, to zakupić nową parę. Czy tak zrobię? Czy powinnam? Czy mogę? Nie wiem. Nadal się zastanawiam. Jeśli się jednak zdecyduję, to na jeden z modeli Nike Air Max. Są ładne i z tego co słyszałam, najwygodniejsze.

3baf6f3fc600bf7b97fc95da42072806646195c086c3809cf829ad5ed8cc2606a60d7cf9c2227d93826b404276e73c4cimages via Pinterestc405c5969de4d34286b69cecb7ebfae5 dagenzzz-st-1

Have you ever lost your shoes? / Zgubiłeś kiedyś swoje buty?

Good night & ’til next time,

Advertisements

Speak your mind.

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s