Inspire Me, Love. Idea’s On A DIY Present.

29b9be21ef424c20a2f30b09c43259a9

one of the best Valetnine’s Day Card idea’s I ever saw
jeden z najlepszych pomysłów na kartkę walentynkową, jakie widziałam

I hope to share several things with you today, if I only have enough time, and this is because I have a lot of inspirations and ideas for Valentine’s Day which is TOMORROW! It may seem like I’m all excited about this event, when I’m actually planning nothing, and just going to work and chill out at home. But I like to see couples, sharing love and positive emotions, so I want to inspire you to have fun and celebrate tomorrow.

Mam wiele pomysłów, które można wykorzystać na walentynki, a te są już JUTRO! Dlatego mam nadzieję podzielić się dziś z Wam kilkoma inspiracjami, jeśli tylko mi na to pozwoli czas. Może się wydawać, że jestem bardzo zaoferowana nadchodzącym dniem, gdy tak naprawdę niczego sama nie planuję, poza pracą i odpoczynkiem. Lubię jednak widzieć radosne pary, dzielące się miłością i pozytywnymi emocjami, dlatego chcę i Was zachęcić do zabawy i jutrzejszego ucztowania.

a26a724969ecf39c7958dc70eabf6df5Valentine’s card with fresh/dried flowers attached/or a notebook. Simply but beautiful.
Kartka walentynkowa z przyczepionymi świeżymi/suszonymi kwiatami albo notes. Prosta lecz piękne.

Later tonight I will propose you a night-out outfit for her and for him.

Dziś, późnym wieczorem zaproponuję Wam strój na wyjście. Będzie wersja dla niej i dla niego.

37f14cff00ec861c912b283aa1500cf6Sugar+rose petals/essence+coconut oil. A beauty product that’s both natural and a pleasure to use – rose body scrub. A gift any girl will appreciate!
Cukier+płatki róży/olejek eteryczny+olej kokosowy. Produkt do pielęgnacji ciała, który jest zarówno naturalny, jak i daje przyjemność już z samego patrzenia na niego – różany peeling do ciała.
d9ecba1c0f306203d477dbe04515b16fCakes, cookies, pancakes. Let’s say this, there’s nothing as delicious as home-made sweets!
Ciasta, ciastka, naleśniki. Powiedzmy to, nie ma nic równie smacznego jak domowe wypieki!443ea24c30469eadf88cf0805249c2f0A heart-shaped pillow/decoration (click here for tips on how to do it). A fun detail for the love zone.
Poduszka/dekoracja w kształcie serca (kliknij tu, by dowiedzieć się jak to zrobić; pamiętaj, że aby uzyskać taki efekt, potrzebujesz gąbki do wypełnienia).

www.thefabguide.comA self-made packaging. Because everything counts!
Samodzielnie, ładnie zapakowany prezent. Bo wszystko się liczy!
dd5983e03a4cc1f49b5c3654de877e7154d92702279f669aeb097f267981d648f7435112c44c4c84b5e92ab8ec00d1dd

images via Pinterest35bad16f438e69481cb13900e0743ef5

 Tea? Yes, please! I’d be not only happy but also amazed with such hand-made present!
Herbata? Poproszę! Nie tylko byłabym zadowolona, ale i pod wrażeniem własnoręcznie zrobionej herbaty.

These beautiful ideas are easy to make (most of them), will bring a lot of joy and are adequate to the occasion. I don’t think Valentine’s Day is a reason to spend a lot of money on exclusive gifts. We love one another all year round, not just on this one day, right? So you might as well buy a special something on any other day. But then again, I’m from Europe – I may not understand the pompous meaning of this loving day.

All I wish for on Valentine’s Day is what I wish for every other day – for my loved one’s to be healthy and happy, and for us to live in love and peace. And as for my man, I wish he’d write me a love letter or draw me something. ‘Cause he’s just so damn talented!

And if you aren’t currently in love, and tend to feel lonely on Valentine’s Day, remember it’s just a silly day, and no one ever said you have to go with the rules. Enjoy your blessings, and think outside the box. Being alone has it’s benefits as well, so enjoy them until they last. In other words, always look on the bring side of life!

Te piękne pomysły są łatwe do zrealizowania (większość z nich), przyniosą wiele radości i są adekwatne do okazji. Nie uważam, by walentynki były powodem do wydawania pieniędzy na ekskluzywne prezenty. Kochamy się przecież przez cały rok, nie tylko w dniu zakochanych, więc równie dobrze możesz się pokusić na droższy podarunek każdego innego dnia. Z drugiej jednak strony, jestem europejką i mogę nie móc zrozumieć pompatycznego znaczenia tego miłosnego święta.

Z okazji walentynek życzę sobie tego, co każdego innego dnia – by bliskie memu sercu osoby były zdrowe i szczęśliwe i byśmy żyli razem w pokoju (bynajmniej nie mam tu na myśli kawalerki!) i miłości. Jeśli zaś chodzi o moją połówkę, chciałabym by  coś dla mnie narysował. Bo jest cholernie utalentowany!

Jeśli nie jesteś obecnie zakochany i zdarza ci się czuć samotnie w walentynki, pamiętaj, że to tylko śmieszny wytwór, za którym nikt nie każe ci podążać. Celebruj swoje błogosławieństwa i myśl poza pudełkiem. Bycie singlem ma swoje plusy, więc ciesz się nimi, póki trwają. Innymi słowy, zawsze patrz na pogodną stronę życia!

Happy day & ’til later,

Advertisements

Speak your mind.

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s