Minion Rush: Despicable Me – The Game & Movie

This year I’ve decided to write about more things I like (talking ’bout new years resolutions…) so that you can discover and hopefully enjoy them too. One of those things is an iPad/iPhone game called Minion Rush: Despicable Me. This game has been created in addition to a Illumination Entertainment, movie called Despicable Me, and was aimed at promoting Despicable Me 2. So let’s start with a little chit-chat about the cartoon.

W tym roku postanowiłam poszerzyć repertuar tematów i wrażeń, którymi się z Tobą dzielę, byś i ty mógł odkryć i czerpać przyjemność z rzeczy, które dają mi radość. Jedną z nich jest gra na iPada/iPhone’a o nazwie Minion Rush: Despicable Me. Gra ta powstała jako dodatek do filmu animowanego produkcji Illumination Entertainment, Despicable Me i jej celem była promocja drugiej części pełnometrażowej bajki. 

despicable_me_final_poster

I’ll make this short, I haven’t seen anything this good since Shrek & Finding Nemo (my favorites). It’s very funny & done well, which makes it great entertainment also for adults. What’s pleasantly surprising is that both parts keep you wanting for more, which is the exact opposite of Shrek 2 & 3, that just stayed in the shadow of the first part. If you have that kid spirit in you that enjoys watching a good piece of funny, romantic, vivid and slightly dark cartoons, then you’re sure to like Despicable Me & Despicable Me 2. I highly recommend them!But wait! You’re probably wondering what these movies are about…

Powiem krótko, nie widziałam nic równie zabawnego i tak dobrze wykonanego od czasów “Shreka” i “Gdzie jest Nemo”. Mile zaskakuje fakt, że w przeciwieństwie do dalszych części “Shreka”, “Despicable Me 2” jest równie wciągające jak “Despicable Me”. Jeśli więc masz w sobie to dziecko, co nie pogardzi dowcipnym, romantycznym, żywym i nieco mrocznym filmem animowanym, to na pewno Despicable Me i Despicable Me 2 wprawi Cię w dobry nastrój na cały dzień. Szczerze polecam! Zaczekaj! Pewnie chciałbyś wiedzieć o czym te bajki w ogóle są…

51d7e0f84ca1b

The first part tells a story about an evil man named Gru who’s wish, ever since he was a little kid, is to please his mother, therefor to steal the moon. He’s got a fabric of destructive invents (because his momma made him a bad bad man), and an endless amount of cheerful workers called minions. The little minions have an adorably silly language that is a mixture of English and Spanish and… nothing, which in resume we can call Spanglish. Gru’s got a magnificent plan, and as it seems no one can stop him. But as in every movie, there always appears someone who wants to mess up a beautiful life goal, and that someone is called Vector. You’d think that’s the good guy, who wants to save the world, but wait just there. He’s even more evil! However to me the most interesting part of the movie, is when three sweet girls appear… But what is their story, you’ll just have to find out for yourself!

Pierwsza część opowiada o złym mężczyźnie o imieniu Gru, którego marzeniem jest skraść Księżyc. Ma w swoim posiadaniu olbrzymią fabrykę destrukcyjnych maszyn (gdyż jego mama wychowała go na bardzo bardzo złego człowieka) oraz ekipę nieskończenie wielu radosnych pracowników zwanych minionami (czyt. sługami). Miniony komunikują się w uroczo-zabawnym języku, który jest mieszaniną angielskiego, hiszpańskiego oraz…niczego, co suma summarum daje nam “Hiszpangielski”. Gru ma plan doskonały i wydaje się, że nic nie jest w stanie go zatrzymać. Jak to jednak bywa w każdym filmie, zawsze musi się znaleźć taki ćwok, co to utrudni dążenie do realizacji życiowych marzeń, a tym ćwokem jest Vector.  Myślisz pewnie, że to ten dobry człek, co chce zbawić świat przed zagładą. Nie zgadłeś. Vector ma w sobie spotęgowaną potrzebę czynienia zła. Dla mnie jednak najbardziej interesujący jest wątek trzech uroczych dziewczynek. Ale o tym, co mają wspólnego z całym filmem, musisz się już sam przekonać.

despicable_me_two_ver7_xlrg

As for the second part, Gru is called for a special mission, attracted by a sexy woman… He’ll suspect a mexican restaurant holder of being the world’s most evil villain named El Macho, and he’ll work hard to prove he’s right. And so the story goes…

W drugiej części Gru zostaje wezwany za pośrednictwem seksownej kobiety…, do misji specjalnej. Będzie podejrzewał właściciela meksykańskiej restauracji o bycie El Macho – największym łotrem, którego spektakularne zło osiągnęło rangę mitu. Postanawia dowieść, że ma rację i tak historia się toczy…

Despicable_me_minion_rush_endless_running_itunes_app_freeappsdotws_freeappskingdotcom_gameplay_run

Now heading to the subject of the game Minion Rush: Despicable Me. I don’t tend to get addicted to games. At least not for long, because I always reach a point at which I simply have enough. That’s why I’m not addicted to this one either. But wait, lets start from the beginning. I began playing Minion Rush: Despicable Me because… I found it difficult. I just couldn’t manage to run more than 10 seconds without loosing. At first this kind of experience is ok. Problem is, it happened every time I played! So I set myself a goal for this year. No, it wasn’t to play Minion Rush… The goal sounded more like: to push my limits. I felt as if Minion Rush was my weak point, and I wasn’t playing it much because I didn’t have fun in loosing ALL the time… I decided there’s nothing I can’t do or achieve, and I’ll prove it to myself starting from this silly game. A few days later, I was running much further, faster, collecting more points and wining challenges (I knew I could do it!). I still haven’t mastered this game but probably that’s what makes it exciting. So I usually play it every day because…

Przejdę teraz do gry, Minion Rush: Despicable Me. Nie mam skłonności do uzależniania się od gier (na moje szczęście!), więc i do tej nie jestem przywiązana. Nie, nie, zacznijmy od początku!

Zaczęłam grać w Minion Rush, ponieważ… była dla mnie trudna. Nie potrafiłam biec przed więcej niż 10 sekund, by o coś się nie uderzyć i tym samym zakończyć gry. Na początku tego typu trudności są do zniesienia. Problem w tym, że mnie się to przytrafiało za każdym razem! Postawiłam więc przed sobą wyzwane na ten rok. Nie, nie brzmiało ono “biec przez więcej niż 10 sekund w Minion Rush”. Było to raczej coś w rodzaju “pokonywać swoje słabości”. Czułam, że Minion Rush jest moim słabym punktem i nie grałam w nią, bo nie czerpałam przyjemności w przegrywaniu raz za razem… Powiedziałam sobie, że nie ma niczego, czego nie mogę zrobić lub osiągnąć i udowodnię to sobie, zaczynając od tej śmiesznej gry. Kilka dni później biegałam znacznie dłużej i szybciej, zdobywając więcej punktów, a nawet wygrywając wyzwania, stawiane przez znajomych (wiedziałam, że dam radę!). Nadal nie osiągnęłam mistrzostwa w tej grze i pewnie to czynią ją bardziej atrakcyjną. Obecnie gram w nią niemal codziennie, ponieważ…

photo 1

I WANT MY APPLES! You have to find three hidden apples and when you collect them all you get a prize. And the prizes are nice! But some take 6 days to be created. Sounds strange? Well the thing is, some days the prize for collecting three apples is a puzzle piece, and you have to collect all 6 pieces to finish the puzzle, and collect your prize. That’s why nowadays I play as long as it takes me to collect my apples. Since I don’t have much time in the day to do so, I have to be fast! And that makes things even more challenging!

CHCĘ JABłKA! Jednym z celów gry jest znalezienie trzech jabłek, co daje możliwość zgarnięcia nagrody w postaci bananów, stroji, żetonów itp. Dlatego ostatnio gram tak długo, jak długo zejdzie mi na znalezienie wszystkich jabłek, a ponieważ nie mam na to zbyt wiele wolnego czasu, to tym szybciej muszę  osiągnąć swój cel. 

photo 2

The game’s got several different places to run through: The Residential Area, The Mall, El Macho’s Lair, The Beach, Gru’s Factory & perhaps more that I haven’t yet discovered. It’s got bananas to collect, minions to hit, and obstacles to avoid, and if you log through your Facebook account, you can compete with your friends.

Minion Rush ma kilka plansz: osiedle mieszkaniowe (The Residential Area), centrum handlowe (The Mall), Kryjówka El Macho (El Macho’s Lair), plaża (The Beach), laboratorium Gru’a (Gru’s Lab) i być może więcej, o których istnieniu jeszcze nie wiem. Celem gry jest zbieranie bananów, zbijanie sług i unikanie przeszkód, a jeśli zalogujesz się przy użyciu konta na Facebooku, to będziesz mógł również stawiać im wyzwania i zbierać nagrody (o ile wygrasz walkę).

941b9460bb2ef9e6139c5016182d5fff

Minion Rush: Despicable Me has got millions of fans all over the world, and you can become one of them! Download the game through iTunes or if you don’t own a iPhone or iPad, play it on-line. Since it’s Sunday, I suggest you start right now! Have fun & get back to me with your impressions!

Minion Rush: Despicable Me jest dostępna na iTunes. Jeśli jednak nie posiadasz iPada/iPoda/iPhona, to możesz spróbować swych sił w sieci. Z racji tego, że dziś jest dzień wolny, polecam zacząć grać od zaraz!

$T2eC16VHJG!FFm4KNcYBBR8hRWFR!!~~60_35

Images via google images

‘Til next time,

Speak your mind.

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s