The Phenomenon Of Growing Ecologic Tomatoes

securedownload-5As you already know, I’m currently in Catalonia, enjoying the sun (when it shines), and warm weather (when it isn’t windy) which is about 50 % of the time. What you may not know yet, is that I have a little herb garden outside my kitchen windows, which most of the time goes to waste since all the planted herbs end up dead before I come back to Catalonia… What you don’t know at all, is that I have 100% ecologic tomatoes growing in one of my plant pots in my balcony! This may sound unusual, but what is more surprising to me, is that no one planted them there! In our knowledge they come from nowhere! That can’t be true though, as we know nature, and as this situation, however bizarre, is rather not spectacular enough to be called a miracle. Perhaps you may say miracles don’t need to be spectacular, but I believe they do. Otherwise it’s just called “luck”. So that’s what I’ll call it – I have the luck to be effortlessly growing my own tomatoes, on my own balcony, that luckily also taste delicious!

Tip on growing your own tomatoes (without previous seeding): cross your fingers & hope for the best.

Jak już wiesz, jestem obecnie w Katalonii, gdzie świeci słońce (zazwyczaj) i panuje ciepła pogoda (o ile nie pada deszcze, nie ma wiatru i świeci wcześniej wspomniane słońce). To, czego możesz jeszcze nie wiedzieć, to że mam maleńki “ogród” za kuchennym oknem, gdzie sadzam zioła, których nie miałam do tej pory ani razu okazji spróbować, gdyż z Polski wracam zawsze za późno… To, czego na pewno jeszcze nie wiesz, to fakt, że na moim balkonie samoistnie wyrosły pomidory! Według mojej wiedzy na ten temat, znalazły się tam dokładnie rzecz ujmując, z nikąd. Znając nieco prawa natury i nie klasyfikując tego zjawiska w kategoriach spektakularnych, nie mogę uznać zaistniałego faktu za cud. I tu może mi się wtrącisz i powiesz, że cuda wcale nie muszą być spektakularne… W moim przekonaniu muszą. W innym przypadku uważam wszystko za czysty łut szczęścia. I tak też nazwę to zdarzenie – mam szczęście, że na moim balkonie przy zero-procentowym wysiłku z mojej strony, wyrosły w 100% ekologiczne pomidory, które na dodatek są przepyszne! Kończąc temat, chciałam i Tobie życzyć szczęścia/pomidorów (zbędne skreślić). Do zobaczenia następnym razem!

Wish you all luck & ’til next time,

Advertisements

5 thoughts on “The Phenomenon Of Growing Ecologic Tomatoes

  1. Yes. It’s a miracle Julita !! You will have hundreds flocking to your door to see these wonders …… unless you have eaten them already 😉 Ralph xox 😀

    • I will? Then I shouldn’t have written about it…!
      My theory is that a bird planted it by making smelly things in my flower pot…

      I have done the harvesting & ate the tomatoes. But no worry, there are new one’s growing!

Speak your mind.

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s