Sweet Dreams

photo-108

This time before Christmas has got me asking for some rest! I feel like going to sleep around 8 p.m., when there’s still many things to be done. Also, I rarely refuse to take that half hour of the day just for my pleasure. Usually that’s the time I grab my book & dive into a different world, the one that develops my imagination. That means I end up in bed past midnight. And that means, I don’t get that 8 hours of rest. I wish we didn’t need to sleep so long… 8 hours is 1/3 of the day, and that just seems too much of wasted life. As for this day, it was a good one! Successful for several reasons, sweet for three reasons, and special for one.

Anyway, I was going to make a full fashion post today, but finally I decided to move it for tomorrow when I’ll be more awake. Hopefully! However, I leave you with a detail photo to invite you back here tomorrow!

‘Til then have a good night & sweet dreams that will keep you smiling the whole day!

Ten przedświąteczny czas jest wyjątkowo wymagającym, wręcz zaborczym towarzyszem. Sprawia, że najchętniej położyłabym się do snu tuż po Wieczorynce. Jest jednak wiele rzeczy do zrobienia, nie mówiąc o tym, że nie daruję sobie półgodzinnego czasu dla siebie samej, który spędzam na czytaniu książki. Wszystko to składa się na to, że zamykam oczy dopiero po północy, a co za tym idzie, nie dosypiam. Nawiasem mówiąc, szkoda, że nasz organizm potrzebuje aż ośmiu godzin snu, które stanowią 1/3 całego dnia. To wyjątkowa strata życia. W każdym razie, dzisiejszy dzień był pomyślny, słodki, a nawet szczególny. Zalicza się więc do tych udanych! Zaś co do wpisu, to miało być o modzie, ale postanowiłam go przełożyć na jutro, a dziś uchylić Wam jedynie rąbka tajemnicy i zaprosić tu ponownie!
Tymczasem dobrej nocy i niech Wam się śnią sny kolorowe, które naładują Was pozytywną energią na cały dzień!

Peace & love,

Advertisements

Speak your mind.

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s