Rip & Sparkle

photo 2

I’ve been craving for ripped jeans for a long time, and instead to invest in new ones, I decided to make them myself. I had several old, great quality jeans laying in my closet, which I haven’t worn for maybe too long. I modified my first pair over 1/2 year ago, and when I came to Poland & found these self-bleached one’s, I knew immediately what kind of change they needed. And that’s the story of these bleached out & ripped jeans that I’m glad I didn’t throw away. They match perfectly with the oversized chequered shirt from Zara, which on the other hand is a perfect couple for the purple ankle boots, I showed you HERE (it’s hard to present the real color of these shoes). To break the boyish look, I added crystal-looking earings. They’re the perfect touch! Plus I got them on sale for 1 euro! Talking ’bout great buys!

photo 3

Od bardzo długiego czasu marzyły mi się jeansy z przedarciami. Zamiast inwestować w nową parę, postanowiłam wykopać z szafy stare, lecz bardzo dobrej jakości Wranglery i przerobić je według własnej wizji. Pierwszą parę zmodyfikowałam ponad pół roku temu i kiedy przyjechałam do Polski i odnalazłam tę, własnoręcznie wybieloną parę, wiedziałam jaki los ją czeka. Taka jest właśnie historia jeansów, które widzicie na zdjęciach. Cieszę się, że się ich nie pozbyłam, bo teraz pasują do kraciastej koszuli w stylu oversize, która z kolei tworzy idealną parę z prezentowanymi Wam TU botkami. Aby przełamać ten chłopięcy strój, dodałam “kryształowe” kolczyki, które nawiasem mówiąc udało mi się kupić za całe 5 zł. To się nazywa opłacalny zakup!
photo-104

Beanie/czapka H&M (men’s department/dział męski) | earings/kolczyki H&M | oversized coat/płaszcz Mango | shirt/koszula  Zara | DIY ripped jeans Wrangler | leather belt/pasek second hand |boots/botki Marco Tozzi

photo 5photo-103

See you tomorrow with a brand new post! It’s gonna be delicious!

‘Til next time,

Advertisements

2 thoughts on “Rip & Sparkle

Speak your mind.

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s