Chequered Winter

photo-104

I woke up today to see all the snow has melted… The ground is wet from the non-stopping rain & the temperature is back to above 0 degrees. I don’t remember December being ever as warm as this year! I can’t complain though. I’m not longing for those -15 degrees that tend to come here in winter… I do wish for snow on Christmas though, so that Santa can drive his sleighs all the way to Poland & so that Rudolf & Co. feel here at home.

But before the weather changed to warm, I had the guts to make photos while the strong cold wind was blowing straight at my face & the temperature dropped down to under zero. We always shoot fast, but this time I can call it an EXPRESS session! And though the short time spent outside, we were both freezing cold, and had to dress several sweaters to get warm again! I’m proud of both of us to not have backed out! I leave you with a sneak-peek of this weekends outfit. The rest will come later this evening. In the meantime, have a beautiful day & happy weekend!

Obudziłam się dziś do dźwięku deszczu i widoku całkowicie stopniałego śniegu… To by było na tyle, jeśli chodzi o zimę… Nie przypominam sobie, by kiedykolwiek wcześniej było w grudniu tak ciepło… Nie narzekam jednak, bo zima nie należy do moich ulubionych pór roku, nie wspominając już o mrozach jakie ze sobą niesie. Mam tylko nadzieję na śnieg na Boże Narodzenie, coby święta były należycie białe, by Swięty Mikołaj miał jak tu dotrzeć na swoim saniach i by renifery nie doznały szoku termicznego.

Co do tematu dzisiejszego zdjęcia, przed dzisiejszą zmianą pogody, zdobyłam się na odwagę sesji pod gołym niebem, przy silnym wietrze i minusowej temperaturze. Zawsze szybko robimy zdjęcia, ale tym razem tempo było ekspresowe (a i tak zmarzliśmi i musieliśmy się dogrzewać pod kilkoma swetrami)! Jestem jednak dumna z naszego ducha walki i wytrwałości! Zostawiam Was z zapowiadającym stylizację ujęciem i zapraszam wieczorem po jej całkowitą odsłonę! Kurtki na grzbiet i trzymajcie się ciepło!

 ‘Til next post,

Advertisements

6 thoughts on “Chequered Winter

Speak your mind.

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s